Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Parteneri
ElectricART
Statistici
Ultimele subiecte
» Avatar default
JavaScript  EmptyLun Oct 17, 2011 10:11 pm Scris de Mr.Pagnel

» Tutorial InLine Blue Menu !
JavaScript  EmptyLun Oct 17, 2011 10:05 pm Scris de Mr.Pagnel

» Cerere cod margini albastre
JavaScript  EmptyDum Oct 09, 2011 1:09 am Scris de Mr.CoTy

» Lini la module
JavaScript  EmptyJoi Oct 06, 2011 9:45 am Scris de Dexter

» PhotoShop basic Tutorial
JavaScript  EmptyLun Oct 03, 2011 8:54 am Scris de albachersont

» Coduri culori la HTML
JavaScript  EmptyVin Sept 30, 2011 8:09 am Scris de albachersont

» Windows XP - Tips & Tricks (reloaded)
JavaScript  EmptyVin Sept 30, 2011 6:19 am Scris de albachersont

» Meniu navigare rapida
JavaScript  EmptyJoi Sept 29, 2011 5:38 am Scris de albachersont

» Cerere meniu css
JavaScript  EmptyMier Sept 28, 2011 9:36 am Scris de Mr.CoTy


JavaScript

2 participanți

In jos

JavaScript  Empty JavaScript

Mesaj Scris de AlyNNN Lun Sept 26, 2011 9:56 am

JavaScrip

JavaScript este un [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] bazat pe conceptul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].
Este folosit mai ales pentru introducerea unor funcționalități în
paginile web, codul Javascript din aceste pagini fiind rulat de către [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Limbajul este binecunoscut pentru folosirea sa în construirea [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link],
dar este folosit și pentru acesul la obiecte încastrate (embedded
objects) în alte aplicații. A fost dezvoltat inițial de către [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] de la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sub numele de Mocha, apoi LiveScript, și denumit în final JavaScript.

În ciuda numelui și a unor similarități în sintaxă, între JavaScript și limbajul Java nu există nicio legătură. Ca și [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], JavaScript are o sintaxă apropiată de cea a [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], dar are mai multe în comun cu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] decât cu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].

Până la începutul lui 2005, ultima versiune existentă a fost JavaScript 1.5, care corespunde cu Ediția a 3-a a ECMA-262, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], cu alte cuvinte, o ediție standardizată de JavaScript. Versiunile de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] începând cu 1.8 Beta 1 au avut suport pentru [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], care este o extensie a limbajului care are de a face cu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], definit în standardul ECMA-357. Versiunea curentă de Mozilla, 1.8.1 (pe care sunt construite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] și [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] versiunile 2.0) suportă JavaScript versiunea 1.7.


Java, JavaScript și JScript


Schimbarea numelui din LiveScript în JavaScript s-a făcut cam în
același timp în care Netscape încorpora suport pentru tehnologia [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] în browserul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Netscape Navigator.

Microsoft a implementat limbajul JavaScript sub numele de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], cu o serie de modificări și extensii față de implementarea Netscape. Pe platforma [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], JScript este unul din limbajele executabile de către [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] și, deci, poate fi folosit pentru scriptarea aplicațiilor ce suportă Windows Script, de exemplu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], sau chiar sistemul de operare Windows.

Asociația [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a standardizat limbajul JavaScript/JScript sub numele ECMAScript (standardul ECMA-262)




Cea mai des întâlnită utilizare a JavaScript este în scriptarea [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].
Programatorii web pot îngloba în paginile HTML script-uri pentru
diverse activități cum ar fi verificarea datelor introduse de
utilizatori sau crearea de meniuri și alte efecte animate.

Browserele rețin în memorie o reprezentare a unei pagini web sub forma unui [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
și pun la dispoziție aceste obiecte script-urilor JavaScript, care le
pot citi și manipula. Arborele de obiecte poartă numele de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sau [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Există un standard [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] pentru DOM-ul pe care trebuie să îl pună la dispoziție un browser, ceea ce oferă premiza scrierii de script-uri [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link],
care să funcționeze pe toate browserele. În practică, însă, standardul
W3C pentru DOM este incomplet implementat. Deși tendința browserelor
este de a se alinia standardului W3C, unele din acestea încă prezintă
incompatibilități majore, cum este cazul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].

O tehnică de construire a paginilor web tot mai întâlnită în ultimul timp este [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], abreviere de la „Asynchronous JavaScript and XML”. Această tehnică constă în executarea de cereri [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
în fundal, fără a reîncărca toată pagina web, și actualizarea numai
anumitor porțiuni ale paginii prin manipularea DOM-ului paginii. Tehnica
AJAX permite construirea unor interfețe web cu timp de răspuns mic,
întrucît operația (costisitoare ca timp) de încărcare a unei pagini HTML
complete este în mare parte eliminată.

Elementele de bază ale limbajului
AlyNNN
AlyNNN
Moderator
Moderator

<i>Sex</i> Sex : masculin
<i>Mesaje</i> Mesaje : 82
<i>Data de inscriere</i> Data de inscriere : 26/09/2011
<i>Varsta</i> Varsta : 26
<i>Localizare</i> Localizare : Arges

http://www.google.ro

Sus In jos

JavaScript  Empty Re: JavaScript

Mesaj Scris de Liquin2Twix Lun Sept 26, 2011 10:50 am

Sursa What a Face

Sa fim seriosi .
Liquin2Twix
Liquin2Twix
Moderator
Moderator

<i>Sex</i> Sex : masculin
<i>Mesaje</i> Mesaje : 41
<i>Data de inscriere</i> Data de inscriere : 26/09/2011
<i>Varsta</i> Varsta : 34

Sus In jos

JavaScript  Empty Re: JavaScript

Mesaj Scris de AlyNNN Lun Sept 26, 2011 11:02 am

Wiki Pedia se stie dupa linkuri Surprised
AlyNNN
AlyNNN
Moderator
Moderator

<i>Sex</i> Sex : masculin
<i>Mesaje</i> Mesaje : 82
<i>Data de inscriere</i> Data de inscriere : 26/09/2011
<i>Varsta</i> Varsta : 26
<i>Localizare</i> Localizare : Arges

http://www.google.ro

Sus In jos

JavaScript  Empty Re: JavaScript

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum